Tudta, hogy mennyi felhajtóerő dolgozik egy mentőmellényben?
Szokott magával vinni mentőmellényt, ha csónakból szeretne horgászni? Érdemes lenne, ugyanis akár életet is menthet az eszköz. A Hajózási Szabályzat vonatkozó rendelkezései alapján minden vízi járművön kötelező a mentőmellény viselése a 14 éven aluliaknak és az úszni nem tudó személyeknek. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy legtöbben még mindig nem figyelnek oda erre, ezzel kockáztatva akár családtagjaik életét is.
De mégis mire érdemes ügyelni mentőmellény vásárlás alkalmával? Milyen értékeket tüntetnek fel a gyártók az egyes típusokon? Természetesen ezt is egyezményes szabályozás alapján teszik, így a Hajózási Felügyelet az EN 395 és az EN 396 szabványú mellények használatát írja elő. Ezen felül persze az sem mindegy, milyen felhajtóerő jellemzi az adott eszközt. Ez 50 Newtontól indul és akár 275 Newtonig is terjedhet. A különbség minden esetben abban mutatkozik meg, hogy a gyártó milyen viszonyok közé javasolja az egyes típusokat.
A legkisebb 50 N-os mentőmellény mindössze abban nyújt segítséget, hogy az úszás, vagy a vízen lebegés egyszerűbb legyen. Ha viszont rosszullét következik be, akkor ez még teljesen alkalmatlan arra, hogy az eszméletét elvesztett személy arca felfelé legyen tartva. A 100 N-os eszköz már ez utóbbi tekintetben is jobban teljesít, de még mindig csak a nyugodt vizeken való használatra javasolják a szakemberek. Ha minden szempontból tökéletes minőséget szeretnénk kapni, akkor a nyílt vízi használatra ideális 150 N-os típust érdemes választani. A 275 N-os már tengerekre és óceánokra is megfelelőnek bizonyul. A választás során természetesen a testsúlyt és a mellbőséget is mindenképpen érdemes szem előtt tartani.
S hogy miért ilyen fontos a szabályozás követésén túl a mentőmellény viselése? A tavaszi hónapokkal indulva egyre többen használnak csónakot akár természetjáráshoz, akár horgászáshoz. Míg egy csendes holtágban rendszerint nem kell hullámzásra számítani, addig motorcsónakok számára is megfelelő folyón már inkább. A hullámokon túl a rosszullét, vagy az időjárás viszontagságai is okozhatnak problémát. A méretes hal kifogása során szintén elveszíthetjük egyensúlyunkat a csónakban, de a tapasztalatlanság és a csónak ismeretének hiánya szintén problémás helyzeteket szülhet. Ezért kötelező például a horgász csónakokba, jetskihez is a mentőmellény, melyet akár az online rendelés kényelmét kihasználva is beszerezhetünk.
Ha nincs időnk a horgásztúra vagy a nyaralás szervezése során arra, hogy végigjárjuk a szaküzleteket, és jól tudjuk, vízi járművet is fogunk majd használni, akkor megéri néhány kattintással kiválasztani a méret és felhajtóerő szempontjából is ideális mentőmellényt. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a biztonság fontosságát, hiszen hiába vagyunk jó úszók, a váratlan helyzetek mégis okozhatnak meglepetést, amikor reflexeink és tudásunk nem úgy működik, mint egyébként.